Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Jaworki są częścią Szczawnicy, oddalone od centrum uzdrowiska o kilka kilometrów, położonie na styku dwóch pasm górskich (Pasmo Radziejowej i Małe Pieniny) powoduje że, w Jaworkach zbiegają się cztery duże potoki, rzeźbiące niezwykle malownicze doliny. Najsławniejszą z nich jest niewątpliwie dolina na potoku Kamionka, tworząca wspaniały wąwóz Homole uwieczniony w Potopie przez H. Sienkiewicza. Potok Biała Woda tworzy równie wspaniały przełom przez Smolegowe Skały. Dolina Skalskiego Potoku zaprowadzi nas do urokliwego rezerwatu przyrody i dalej do przełęczy Rozdziele. Zaś dolina największej Czarnej Wody zachęci nas do zdobycia najwyższego szczytu Radziejowej (1266 m n.p.m.). Pod względem swojego położenia, występującej flory i fauny, niezwykle ciekawych form rzeźby terenu i bogactwa występujących tu skał i minerałów, jak również wybitnych walorów klimatycznych i hydrologicznych, a także niezwykle ciekawej kultury materialnej, JAWORKI są bez wątpienia jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w naszym kraju.

Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m n.p.m.. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że panuje tutaj łagodny, a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Decydujący wpływ na to mają między innymi porastające zbocza dolin lasy, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste powietrze.
Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (1266 m n.p.m.) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847 m n.p.m.) i Wysoka (1052 m n.p.m.) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747 m n.p.m.) i Trzema Koronami (982 m n.p.m.). Wszystko to sprawia, że Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.


Atrakcją turystyczną okolicy są m. in.:

"Muzyczna Owczarnia" - w odległości 200 metrów od Naszego obiektu, znajduje się przystań dla artystów. Odbywają się tam koncerty rockowe, bluesowe, jazzowe, country i in., znanych i popularnych wykonawców polskich i zagranicznych. Oryginalne wnętrza i niepowtarzalny klimat gromadzą w każdy weekend koneserów dobrej muzyki. /www.muzycznaowczarnia.pl/

Rezerwat przyrody Wąwóz Homole - ma długość ok. 800 m i wcina się w północne stoki Wysokich Skałek, tworząc głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości. Zbudowany jest z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej (widoczne są w dolnej części wąwozu) i serii niedzickiej (widoczne w górnej części wąwozu i nasunięte od południa na wapienie serii czorsztyńskiej). Wąwóz powstał w wyniku tektonicznych fałdowań w górnej kredzie. Dużą rolę w jego wyżłobieniu odegrał również płynący nim Kamionka. Tworzy on w wąwozie kaskady, a jego koryto zawalone jest wielkimi głazami. Głównym celem jego powstania była ochrona krajobrazu i cennych osobliwości przyrody nieożywionej i ożywionej. W wapiennych skałach wąwozu gniazduje pustułka, sokół, puchacz. W wąwozie spotkać też można pluszcza i pliszkę górską. Z płazów występuje salamandra plamista i żaba trawna.

(zdjęcia okolic: wikipedia)

Rezerwat przyrody Zaskalskie - Bodnarówka - znajduje się w dolinie Skalskiego Potoku uchodzącego do Grajcarka w Jaworkach, oraz na zboczach zalesionej góry Skalskie (789 m n.p.m.). Potok tworzy w niektórych miejscach głęboki wąwóz z odsłonięciami fliszu karpackiego. W lesie gniazduje rzadki ptak puchacz. W centrum Jaworek znajduje się drogowskaz kierujący do tego rezerwatu (przejście przez rezerwat wymaga uzgodnienia z nadleśnictwem). Prowadzi do niego droga, nie jest to jednak szlak turystyczny. Droga prowadzi przez pola uprawne Skalskie - nieistniejące już osiedle łemkowskiej wsi, obok wyciągu narciarskiego. Na skraju lasu wkraczamy w oryginalną bramę skalną utworzoną przez dwie duże skały, po prawej stronie jest to Dziurawa Skała, po lewej Czerwona Skała. W lesie powyżej Dziurawej Skały znajduje się jeszcze jedna, niewidoczna z drogi skała Podyrgałyłska. Dalej ścieżka prowadzi korytem potoku, jest rozjeżdżona przez pojazdy ściągające drzewo, zawalona wielkimi głazami i ciężka do przejścia. Wojewódzki Konserwator Przyrody w Krakowie opracował plan ochrony rezerwatu na najbliższe lata.

Rezerwat przyrody Biała Woda - rezerwat przyrody w części Małych Pienin, utworzony w 1963 r.. Jest to jeden z najładniejszych wąwozów Pienin, znakomicie nadający się do spacerów i doskonale przygotowany turystycznie, wygodna droga (zamknięta dla ruchu pojazdów), ławeczki, mostki, tablice informacyjne. Jest to również trasa dla turystyki rowerowej. Rezerwat Biała Woda ma powierzchnię 27,83 ha i podlega zarządowi Nadleśnictwa Krościenko. Rezerwat, składający się z 4 oddzielnych, blisko siebie położonych fragmentów, a położony jest w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu Brysztańskiego Potoku. Fragmenty rezerwatu oddzielone są od siebie pastwiskami i polami uprawnymi. Celem jego utworzenia była ochrona cennego i pięknego krajobrazu, licznych elementów przyrody nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami) oraz interesującej flory naskalnych roślin wapieniolubnych i innych rzadkich roślin. Rezerwat ma bardzo ciekawą budowę geologiczną z przewagą skał wapiennych z okresu jury i kredy, tworzących urozmaicone formy przestrzenne.

(zdjęcia okolic: wikipedia)

Rezerwat przyrody Wysokie Skałki - rezerwat przyrody położony na najwyższym szczycie Pienin - Wysokiej (1052 m n.p.m.). Znajduje się na obszarze Małych Pienin, na granicy ze Słowacją, na wysokości 900-1050 m n.p.m.. Jest rezerwatem krajobrazowym i leśnym, utworzony został w 1961 r. Początkowo miał obszar 10,9 ha, później powiększono go do 13,9 ha. Ochronie podlega tu jedyny zachowany w Pieninach fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego. W latach 1947-1957 podczas zagospodarowywania opuszczonych przez Łemków terenów Pienin, został silnie przetrzebiony, jednak po kilkudziesięciu latach odtworzył się. W runie leśnym i na niewielkich niezalesionych miejscach występują m. in. takie rzadkie rośliny jak: lilia złotogłów, powojnik alpejski, tojad dzióbaty, wawrzynek wilczełyko, jaskier platanolistny, modrzyk górski. Ciekawa jest też fauna ptaków, gniazdują tu: puchacz, myszołów, orlik krzykliwy. Rezerwat ma też duże walory krajobrazowe. Z nagiego wierzchołka rozciągają się imponujące widoki na: Pasmo Radziejowej, Babią Górę, Tatry i Pieniny. Od wschodniej strony wierzchołka Wysokiej urwiste wapienne skały o wysokości 5-20 m.

Kościół w Jaworkach - kościół filialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jest on dawną cerkwią grekokatolicką, która służyła chrześcijanom obrządku wschodniego podobnie jak cerkiew w sąsiedniej wsi Szlachtowej. Została zbudowana w 1680 roku. Po pożarze drewnianej świątyni wzniesiono murowaną cerkiew w roku 1798 która swym pięknem ubogaca tamte okolice do dnia dzisiejszego. Dominuje nad okolicą wieżą z gontowym hełmem. Styl budowli jest klasycystyczny, zawiera jednak elementy późnobarokowe, wymuszone przez austriackie prawo budowy. Kościół jest orientowany, z prezbiterium skierowanym na wschód w kierunku Jerozolimy. Aktualnie świątynia jest jednonawową, kamienną, otynkowaną budowlą, zadaszenie namiotowe. W jego wnętrzu dominuje tradycyjny, grekokatolicki ikonostas.

Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą, jedną z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga pierwszej połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

Rafting na Dunajcu - spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w nim uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

Spływ kajakiem na Dunajcu - spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

Wyciągi narciarskie:
1. "Arena Narciarska Homole”
- ok. 1 km od obiektu znajdyje się całoroczna dwuosobowa kolej linowa. Trasa główna obok kolejki o długości ok. 700 m jest sztucznie zaśnieżana i oświetlona. Dodatkowo znajdują się tam dwa wyciagi orczykowe - tależykowe oraz 6 tras narciarskich o różnym stopniu trudności dla dzieci i dorosłych. Najdłuższa trasa ma ponad 900 m, a najkrótsza 200 m. W pobliżu są obiekty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu sportowego i szkoły narciarskie. /www.arenanarciarska.pl/

2. "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 640 m - różnica wzniesień 112 m, obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami.

3. Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na południowym stoku Palenicy.

4. Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę
 o długości 783 m, różnica wzniesień 260 m

- stok Palenica I sztucznie śnieżony o długości 1000 m, różnica wzniesień 250 m, homologowany przez władze FIS i PZN,

- stok Palenica II o długości 1800 m, różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica I,

- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona.


Strona główna
 | Oferta | Galeria zdjęć | Atrakcje regionu Jaworki | Kontakt i mapa dojazdu
© POKOJE NAD CZARNĄ WODĄ- Jaworki noclegi. Realizacja: Verakom